קורס מבוא לארדואינו

תמיד קינאתי באנשים שיכולים להכין מעגלים חשמליים. לחבר נורה וכפתור לסוללה כל אחד יכול. אבל מה עם להכין אוטו קטן שנוסע? או זרוע רובוטית? שעון, קורא תגים? ואם אני רוצה לחבר כמה דברים כדי להכין מעגל חשמלי עם מנוע קטן וקורא תגים שכל פעם שהחתול שלי מתקרב אליו הוא נותן לו קצת אוכל (ומתעלם משאר חתולי השכונה כמובן...) - ואולי גם שולח לי מסרון שזה קרה?

המשימה הזו נראתה לי מדע בדיוני עד לפני ארבע שנים, כשחבר טוב ישב להסביר לי את הבסיס. תפקידם של קבלים, דיודות, טרנזיסטורים ונגדים (בעבר - סינית עבורי), ברור כשמש עכשיו. אני יכול לקרא תיאור של כמעט כל רכיב חשמלי ולהבין איך עובדים אתו.

אבל ללא ספק הדבר הכי כיפי שלמדתי היה הארדואינו. לוח קטן וזול שיודע להתחבר לכל דבר שארצה (כמעט). מנועים מכל מיני סוגים , נורות , כפתורים , זמזמים , נגני מוזיקה , חיישני לחות וטמפרטורה, נורות אינפרה אדומות ואולטרה סגולות ומה לא! בעזרת שורות קוד פשוטות אפשר לתכנת אותו להגיב (לפתוח ברז של טפטפת) לכל מיני סוגים של גירויים (רמת הלחות בעציץ ירדה לרמה נמוכה מדי)...

עכשיו אני רוצה להעביר את הידע הזה הלאה. היכולת להכין כל גדג'ט שאתה מדמיין (מי אמרה עגילים שמהבהבים ברכות בחושך?) היא פשוט חוויה מדהימה. בקורס נלמד לתכנן מעגלים, להלחים, לתכנת ולמצוא תקלות עם כלי מדידה פשוטים וידע בסיסי. זה ממש כמו ללמוד לרכב על אופניים – כל אחד יכול. נראה אמנם מאיים בהתחלה אבל אח"כ לא יאומן שפעם זה נראה לך קשה.

הקורס הזה מיועד ל"גדולים" : גילאי12 (כיתה ו') עד 120. ידע חובה - ה א'-ב' האנגלי + אוצר מילים בסיסי ,מתמטיקה ברמת ביצוע פעולות כפל חילוק חיבור וחיסור בסיסיות ויכולת בסיסית בתפעול מחשב (חיפוש מידע והורדת קבצים מהאינטרנט, העתקת קבצים אל ומכרטיס זיכרון (disk-on-key). הוא נפרש ע"פ ארבעה מפגשים בהם נלמד את החומר בעיקר תוך כדי התנסות. רצוי להגיע עם מחשב נייד אישי אך לא חובה.

התחביביה